Mezoterapi diğer adıyla interdermoterapi ilacı direk olarak dermise verildiği terapötik bir yöntemdir. 1958 de tanımlanmış ve 1964 yılından beri saçlı deri tedavisinde kullanılmaktadır. 4-6 mm lik iğneler ve enjektör yardımıyla saçlı deriye belirli aralıklarla enjekte edilir. Son olarak iğneleme yapılarak ayrıca sistemin uyarılması ve vücudun da tedaviye yardımcı olması sağlanır. Bu işlemlerde hazır kokteyller kullanıldığı gibi b vitamini c vitamini ve destekleyici diğer ürünlerden de karışımlar hazırlanabilir. Saç tedavileri genellikle 6-12 ay sürer ve bu süre içinde tedaviyi kesmemekte fayda vardır. Tedavinin kaç seans ve ne kadar süreceğine uzmanımızla birlikte karar verebilirsiniz.

PRP Trombositten zengin plazma (PRP=platelet rich plasma), kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak laboratuvarda bir dizi işlemden geçirildikten sonra elde edilen trombositten zengin plazmanın, yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi yönteminin adıdır. Trombosit denilen kan hücreleri, vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımı ve doğal haline dönüşmelerini sağlamak için gerekli “büyüme faktörlerini” yapısında barındırmaktadır. Eğer dokularımızda herhangi bir hasar olursa bu kan hücreleri, hasarlı dokuya gelerek onarım sürecini başlatırlar. PRP tedavisinde ise normal şartlar altında toplanan trombositler çok daha yoğun bir şekilde uygulama bölgesine enjekte edilmekte ve böylece onarım süreci hızlı ve güçlü bir şekilde başlatılmaktadır. PRP yöntemi cilt gençleştirme, yara iyileşmesi, saç dökülmeleri, saç ekimi ve sivilce izi tedavilerinde kullanılmaktadır.

Saç tedavilerinde son dönemlerde sıkça başvurulan PRP yöntemi mezoterapiye göre daha az yan etkisi olan bir yöntemdir. Tamamen kişinin kendi kanından alınan trombositler kullanılır ve herhangi bir katkı maddesi eklenmez.

Saç ekimi esnasında da alınan greftlerin üzerine prp eklenir ise kökler daha ekime başlamadan önce beslenmeye başlar ve başarı oranı bir nebze daha artar. Saç tedavilerinde prp saç derisinin daha sağlıklı olmasını ve bölgedeki kılların daha iyi beslenmesini sağlar.