BOTOKS

Botoks, kırışıklıkların giderilmesi için yapılan ameliyat gerektirmeyen bir enjeksiyon işlemidir. Bir protein türü olan Botoks, "clostridium botulinum" isimli bakteri çeşidinden üretilmektedir. Basit ve acısız uygulama yöntemi sayesinde birçok kişi botoksu tercih etmektedir. Önceleri göz sağlığında ve nöroloji dalında kullanılan bu bakterinin ürünü günümüzde kozmetikte oldukça popülerdir.

BOTOKS HAKKINDA

Yüzümüzdeki mimiklerin çalışmalarıyla beraber yüzde çizgilenmeler meydana gelmektedir. Uzun süreli bu mimiklerin çalışmasıyla, çizgiler de derinleşmektedir. Botoks yüzdeki bu çizgilenmeyi gidermek için yapılan uygulamadır.

Kırışıklık en fazla alın, göz kenarları ve dudak çevresinde görülmektedir. Botoks cilde küçük enjeksiyonlar ile uygulanmaktadır. Uygulama sırasında hafif sızılar hissedilebilir. Sızıyı azaltmak için bölgesel anestezi kremleri kullanılmaktadır. İşlem öncesinde veya sonrasında soğuk kompres yapılarak geçici olarak oluşan ödem ve kızarıklık giderilir.

Botoks cilde uygulandıktan sonra 3 gün-1 hafta içerisinde etkisini gösterebilmektedir. Botoks işlemi öncesinde içerisinde E vitamini bulunan ilaçlar kullanılmamalıdır. İşlemden önce aspirin ve benzeri ilaçları kan sulandırıcı etkileri nedeniyle kullanmamakta fayda vardır. Bu durum işlem sonrası uygulanılan bölgede şişmeler ve morarmalar meydana getirebilir.

Uygulama sonrasında birkaç saat mimik kullanmamaya özen göstermek gerekir. Botoks sonrası spor aktivitelerine de 1-2 gün ara verilmelidir. İşlem yapılan bölgeye birkaç gün hafif masajlar yapmakta fayda vardır. Uygulama sonrasında aynı gün mümkün olduğu kadar yüz üstü yatmamak, uygulanılan bölgeyi temiz tutmak gerekir. Botoks yaptırmaya karar verenlerin Botoks hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları önemlidir. İşlem sonrasında bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler hafif olduğu kadar ciddi de olabilir.

Botoks yaptırmak isteyenlerin bu yan etkiler hakkında bilgi sahibi olup, sadece konusunda uzman bir hekime kendisini emanet etmesi gerekir. Olası yan etkilerde size müdahale edebilecek tek kişi doktorunuzdur. Ayrıca tecrübeli bir doktor, kırışıklık olan bölgenizi iyi tarayacak, sizin için en uygun dozu en doğru noktalara verecektir. İşlem sırasında hekim kadar uygulamanın yapılacağı merkez de önemlidir. Kullanılan ilaç, enjektörler ve ortamın steril olması gibi önemli detaylar iyi araştırılmalıdır.

  • Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olan kişilerde,
  • Tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olan kişilerde,
  • Hamile veya emziren kadınlarda,
  • Özellikle albumin gibi ürün içeriğindeki etken maddelere karşı alerjisi olanlara uygulanmamalıdır.

SIK SORULAN SORULAR

Botoks (Botox) ağrılı / acılı bir işlem midir?
İşlem sırasında tolere edilebilecek düzeyde minik dokunuşlar hissedersiniz. Çok hassas kişiler için lokal anestezik kremler uygulanabilir.

Botoks (Botox) işleminin yan etkisi var mıdır?
Botoks bir dizi tıbbi sorunun tedavisinde 20 yıldan uzun bir süredir güvenle kullanılmaktadır. Aslında yan etkisi, tedavi şeklinin adıdır. Kas ve sinir etkileşimini bloke ederek mimikleri kısıtlar. Enjeksiyon yapılan noktalarda kırmızılık görülebilir. Çok nadir baş ağrısı olabilmektedir.

Enjeksiyon yerinde nadiren görülen hassasiyet, kızarıklık, şişlik ve morarma şikâyetleri de hızlıca ve kendiliğinden geçmektedir.

Botoks (Botox) kalıcı mıdır?
Botoks işlemi kişiye bağlı olarak ortalama 3 - 6 ay içerisinde etkisini kaybedecektir.

TOP
Whatsapp İletişim Hattı